بزرگ ترین منبع آب آشامیدنی

منابع اصلی  برای  آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت و... از آبهای زیرزمینی ، آبهای سطحی ، آب باران و.. جمع می شوند که همگی به بارش برف و باران بستگی دارند. منبع آب آشامیدنی : 1- آب سطحی 2- آب زیر زمینی است که آب سطحی را می توا ن از دریاچه ها، رودخانه ها و مخازن یافت . آب های زیر زمینی همانطور که از نامشان پیداست در زیر سطح زمین قرار دارند. بطور کل آب ها به چهار دسته تقسیم می شوند که هریک از آنها دارای کاربرد و خواص ویژه ی خود می باشند. 

منابع آب : اقیانوس ها – آب جوی – آب سطحی – آب زیرزمینی هستند که به چند مورد از آنها می پردازیم.

منبع آب آشامیدنی

منابع آب های جوی (برف و باران)

همانطور که در متن بالا اشاره شد، آب جوی یکی از منبع آب آشامیدنی است که این آب حاصل از تبخیر آب های سطحی همانند اقیانوس ها و دیگر منابع به وجود می آید. در حقیقت می توان گفت که آب جوی تقریبا خالص است و در اثر بارش برف و باران به وجود می آید. شایان ذکر است بدانید که در گذشته بسیاری از مردم آب باران را ذخیره می کردند و از آن جهت آشامیدن استفاده میکردند اما امروزه هم شاهد این روند در آفریقا و مناطق دیگری هستیم که آب باران تنها منبع آب آشامیدنی برای آنهاست .     

آب اقیانوس ها

حدود 75% سطح کره زمین را آب پوشانده است که بخشی از آن را اقیانوس ها تشکیل داده اند. جالب است بدانید که حدود 93/3 درصد از منابع آب مربوط به اقیانوس ها می باشد. ناگفته نماند اقیانوس ها درصد کمی را به عنوان منبع تامین آب شامل می شوند زیرا این آبها دارای غلظت املاح بسیار زیاد هستند و همچنین به آب های شور معروف اند که قابل آشامیدن نیستند و انسان ها باید آنها را به آب شیرین تبدیل کنند.